Poradna o špercích

Typy zapínání náušnic

Zapínání náušnic je klíčovým prvkem, který ovlivňuje nejen vzhled, ale také pohodlí při nošení. Existuje mnoho různých typů zapínání, každý s vlastními výhodami a charakteristikami. Přečtěte si více a objevte, jaký typ zapínání je pro vás ten pravý.

Puzeta:

Jedná se o běžný typ zapínání pro menší náušnice. Používá se díky své jednoduchosti konstrukce a snadné manipulaci. Puzeta se skládá z tenké tyčinky, která se zasune do ucha a zezadu se na ní nasadí "zarážka".

Brizura:

Tradiční způsob zapínání, který je obzvláště oblíbený pro dětské náušnice. Brizura se zasune zepředu do očka na náušnici, což zajišťuje bezpečné uchycení. Tento typ zapínání je známý svou spolehlivostí a minimalizuje riziko ztráty náušnic.

Kruhy:

Běžné zapínání pro kruhové náušnice, které se skládá z tenké tyčinky, která se zasune do protilehlé trubičky. I když může vyžadovat trochu trpělivosti při zapínání, poskytuje spolehlivé upevnění náušnic.

Zacvakávací:

Používá se zejména u větších kruhových náušnic. Princip je zacvaknutí drátku do protilehlé vidlice, což poskytuje pevné uchycení. 

Kloubové zapínání:

Tento typ zapínání je často využíván u malých kroužků s pantem uprostřed, který se otevírá v kloubu. Kloubové zapínání je charakterizováno jednoduchou manipulací a spolehlivým upevněním náušnic.

Dámský patent:

Kvalitní a elegantní typ zapínání, který se používá převážně u větších náušnic. Mechanická klipsa se uzavírá po zapíchnutí háčku do ušní dírky, což zajišťuje bezpečné a stylové nošení.

Provlékací:

Tento druh zapínání je velmi jednoduchý a často se využívá u náušnic s výrazným designem. Funguje tak, že řetízek prostě provléknete skrz ušní dírku a necháte náušnici volně viset. Náušnice jsou pak vyváženy z obou stran a minimalizuje se tak šance na ztrátu.

Háček:

Tento typ zapínání se obvykle používá u visacích náušnic. Jejich nasazení na ucho je snadné a rychlé. Háček stačí je jednoduše prostrčit a provléknout skrz ušní dírku. Jelikož se nijak háček neschovává je důležité tyto náušnice před spaním sundat, aby se předešlo během spánku jejich samovolnému vyvléknutí nebo zranění.

Uzavíratelný háček:

Nasazení těchto náušnic je obdobné jako u klasického háčku, ovšem s rozdílem,  kdy po provléknutí uchem háček zahákneme do spodního háčku, čímž zmenšíme pravděpodobnost ztráty. 

Jak pečovat o stříbrné šperky

Péče o šperky je důležitá pro udržení jejich původního lesku a kvality. Dodržováním správných postupů a doporučení můžete zajistit, že vaše šperky budou vypadat stále jako nové a prodloužit tak jejich životnost. Zde máme pár rad a jednoduchých tipů, které vám pomohou zachovat krásu vašich šperků po dlouhá léta.

Černání stříbra, též nazývané oxidace, je chemický proces, při kterém stříbro reaguje s látkami obsaženými ve vzduchu, jako je například síra. Tento jev způsobuje vznik černé nebo šedé vrstvy na povrchu stříbrného šperku. Důležité je však poznamenat, že černání neznamená trvalé poškození kovu, pouze se projevuje na povrchu šperku. S pomocí správné péče je možné odstranit tuto vrstvu a vrátit šperku jeho původní lesk.

Čemu šperk nevystavovat
Protože určitě chcete aby váš šperk zůstal krásný a zachoval svůj lesk, měli byste se vyvarovat kontaktu s určitými látkami, které by mohly způsobit jeho černání. Zejména byste měli šperky chránit před chemikáliemi, jako jsou ty obsažené v čisticích prostředcích, kosmetice a parfémech. Proto je vhodné si šperky nasazovat až poté, co použijete kosmetiku a parfémy, abyste minimalizovali jejich expozici těmto látkám. Kromě toho doporučujeme sundat šperky také před sportováním. Při těchto aktivitách může nadměrný pot zrychlit proces oxidace a během fyzické zátěže si můžete šperk navíc mechanicky poškodit. Je proto lepší šperky sundat a uložit je na bezpečné místo, aby zůstaly nepoškozené a chráněné.

Jak šperk správně uchovávat
Správné uchování stříbrných šperků je klíčové pro zachování jejich krásy a kvality. K udržení šperků v dobrém stavu je důležité je ukládat odděleně od ostatních šperků, abyste předešli poškrábání a vzájemnému otírání. Můžete použít šperkové krabičky nebo sáčky s měkkým povrchem, které je chrání před poškozením.  Dále je důležité vybírat suché a temné místo pro jejich uchování, aby se minimalizovalo jejich vystavení vzdušné vlhkosti a slunečnímu záření, což může způsobit černání a ztrátu lesku. 

Dodržováním těchto jednoduchých tipů můžete prodloužit životnost vašich stříbrných šperků a udržet je v perfektním stavu po dlouhou dobu.

Druhy povrchové úpravy

Stříbro je oblíbeným kovem pro výrobu šperků díky svému lesku, odolnosti a přizpůsobivosti. To již skoro všichni víme, ale víte, že existuje mnoho různých způsobů, jak tento kov upravit a vylepšit? Přečtěte si více a objevte svět stříbrných šperků v novém světle.

Oxidace:

Oxidace je proces, při kterém se stříbro chemicky reaguje s kyslíkem nebo jinými látkami, což vytváří tmavší povrchovou vrstvu na šperku. Tato vrstva může být využita k vytvoření různých designových efektů a zdůraznění detailů. Oxidace také může poskytnout šperku starobylý vzhled.

Rhodiování:

Jedná se o  proces, při kterém se na povrch stříbrného šperku nanáší tenká vrstva rhodia, což je drahý kov z rodiny platinových kovů. Tato vrstva zlepšuje odolnost proti poškrábání a zlepšuje lesk a reflexi šperku. Rhodiování také zabraňuje oxidaci stříbra a přidává mu jemný, bílý lesk.

Pozlacení:

Při zlacení se na povrch stříbrného šperku nanáší tenká vrstva zlata. Tímto procesem lze stříbro zlatem pokrýt celé nebo částečně, což dodává šperku luxusní vzhled a kombinuje dostupnost stříbra a vzhled dražšího zlata. Jedinou nevýhodou zde můžeme najít v trvanlivosti, jelikož se může zlato časem sešoupat.

Postříbření:

Stříbření je proces, při kterém se na povrch stříbrného šperku nanáší nová vrstva stříbra (999). Tento proces může být prováděn za účelem obnovy povrchu šperku nebo k vytvoření určitého designového efektu. Stříbření také může zlepšit odolnost a vzhled stříbrného šperku.

E-coat:

E-coat je proces aplikace tenké vrstvy ochranného laku pomocí elektroforetické depozice. Tento proces se používá k ochraně povrchu šperků před oxidací, poškrábáním a dalšími poškozeními. E-coat bývá většinou průhledný.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz