Jak pečovat o stříbrné šperky

Péče o šperky je důležitá pro udržení jejich původního lesku a kvality. Dodržováním správných postupů a doporučení můžete zajistit, že vaše šperky budou vypadat stále jako nové a prodloužit tak jejich životnost. Zde máme pár rad a jednoduchých tipů, které vám pomohou zachovat krásu vašich šperků po dlouhá léta.

Černání stříbra, též nazývané oxidace, je chemický proces, při kterém stříbro reaguje s látkami obsaženými ve vzduchu, jako je například síra. Tento jev způsobuje vznik černé nebo šedé vrstvy na povrchu stříbrného šperku. Důležité je však poznamenat, že černání neznamená trvalé poškození kovu, pouze se projevuje na povrchu šperku. S pomocí správné péče je možné odstranit tuto vrstvu a vrátit šperku jeho původní lesk.

Čemu šperk nevystavovat
Protože určitě chcete aby váš šperk zůstal krásný a zachoval svůj lesk, měli byste se vyvarovat kontaktu s určitými látkami, které by mohly způsobit jeho černání. Zejména byste měli šperky chránit před chemikáliemi, jako jsou ty obsažené v čisticích prostředcích, kosmetice a parfémech. Proto je vhodné si šperky nasazovat až poté, co použijete kosmetiku a parfémy, abyste minimalizovali jejich expozici těmto látkám. Kromě toho doporučujeme sundat šperky také před sportováním. Při těchto aktivitách může nadměrný pot zrychlit proces oxidace a během fyzické zátěže si můžete šperk navíc mechanicky poškodit. Je proto lepší šperky sundat a uložit je na bezpečné místo, aby zůstaly nepoškozené a chráněné.

Jak šperk správně uchovávat
Správné uchování stříbrných šperků je klíčové pro zachování jejich krásy a kvality. K udržení šperků v dobrém stavu je důležité je ukládat odděleně od ostatních šperků, abyste předešli poškrábání a vzájemnému otírání. Můžete použít šperkové krabičky nebo sáčky s měkkým povrchem, které je chrání před poškozením.  Dále je důležité vybírat suché a temné místo pro jejich uchování, aby se minimalizovalo jejich vystavení vzdušné vlhkosti a slunečnímu záření, což může způsobit černání a ztrátu lesku. 

Dodržováním těchto jednoduchých tipů můžete prodloužit životnost vašich stříbrných šperků a udržet je v perfektním stavu po dlouhou dobu.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz