Druhy povrchové úpravy

Stříbro je oblíbeným kovem pro výrobu šperků díky svému lesku, odolnosti a přizpůsobivosti. To již skoro všichni víme, ale víte, že existuje mnoho různých způsobů, jak tento kov upravit a vylepšit? Přečtěte si více a objevte svět stříbrných šperků v novém světle.

Oxidace:

Oxidace je proces, při kterém se stříbro chemicky reaguje s kyslíkem nebo jinými látkami, což vytváří tmavší povrchovou vrstvu na šperku. Tato vrstva může být využita k vytvoření různých designových efektů a zdůraznění detailů. Oxidace také může poskytnout šperku starobylý vzhled.

Rhodiování:

Jedná se o  proces, při kterém se na povrch stříbrného šperku nanáší tenká vrstva rhodia, což je drahý kov z rodiny platinových kovů. Tato vrstva zlepšuje odolnost proti poškrábání a zlepšuje lesk a reflexi šperku. Rhodiování také zabraňuje oxidaci stříbra a přidává mu jemný, bílý lesk.

Pozlacení:

Při zlacení se na povrch stříbrného šperku nanáší tenká vrstva zlata. Tímto procesem lze stříbro zlatem pokrýt celé nebo částečně, což dodává šperku luxusní vzhled a kombinuje dostupnost stříbra a vzhled dražšího zlata. Jedinou nevýhodou zde můžeme najít v trvanlivosti, jelikož se může zlato časem sešoupat.

Postříbření:

Stříbření je proces, při kterém se na povrch stříbrného šperku nanáší nová vrstva stříbra (999). Tento proces může být prováděn za účelem obnovy povrchu šperku nebo k vytvoření určitého designového efektu. Stříbření také může zlepšit odolnost a vzhled stříbrného šperku.

E-coat:

E-coat je proces aplikace tenké vrstvy ochranného laku pomocí elektroforetické depozice. Tento proces se používá k ochraně povrchu šperků před oxidací, poškrábáním a dalšími poškozeními. E-coat bývá většinou průhledný.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz